Παρασκευή 24 Αυγούστου 2012

Ανασκόπηση του clasico

Άλλο ένα συγκλονιστικό clasico τελείωσε και το μόνο περίεργο είναι πως το αποτέλεσμα αφήνει ευχαριστημένες και τις δύο πλευρές.

Ας πάρουμε όμως τον αγώνα από την αρχή......
 Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ αποφάσισε να κλειστεί στην περιοχή της και ο μόνος της στόχος ήταν αν μην δεχτεί γκολ.Έτσι η Μπαρτσελόνα είχε την κυριαρχία του αγώνα,κάτι που αντικατοπτρίζεται και στο συντριπτικό 76-24 της κατοχής.,χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά.

Κανένας όμως δεν μπορούσε nα προβλέψει τι θα ακολουθούσε στο δεύτερο μέρος.Η Ρεάλ ξαφνικά άλλαξε,βγήκε στην επίθεση και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί έπειτα από κόρνεν του Οζίλ και κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο.Στο επόμενο λεπτό τα πράγματα ανατράπηκαν ξανά καθώς η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με τον Πέντρο,ο οποίος όμως ξεκίνησε την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ.Έπειτα από λίγα λεπτά η Μπαρτσελόνα έκανε και το 2-1 έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Ινιέστα από τον Ράμος και την εύστοχη εκτέλεση του Μέσι.Η Μπαρτσελόνα ήταν ασταμάτητη  και στο 78 φάνηκε ότι τελείωσε τον αγώνα κάνοντας τον 3-1 με τον Τσάβι.Παρόλα αυτά το clasico δεν είχε τελειώσει......Στο 85 ο Βαλντέζ προσπάθησε να τριπλάρει τον Ντι Μαρία χωρίς επιτυχία με τον τελευταίο να του κλέβει την μπάλα και να διαμορφώνει το τελικό 3-2

Το αποτέλεσμα αυτό αφήνει ανοικτό το ποιος θα κερδίσει το σούπερ καπ μιας και ναι με η Μπαρτσελόνα νίκησε αλλά λόγω του μεγάλου σκορ στη ρεάλ αρκεί μια απλή νίκη για να κατακτήσει αυλτη το τρόπαιο.